אודות

מה מיוחד בקידה?
התחושה של "הגעתי הביתה". בסופו של יום ולפני כל האידאלים, הנוף והשאיפות, אדם מחפש מקום להתיישב בו. מקום שבו יהיה לו חיבור חזק ושותפות טובה עם שאר התושבים, חיבור המתבטא בעשייה בה נוטלים חלק, איש כפי כישוריו וזמנו. ההשקעה בקהילה באה לידי ביטוי בעזרה ליולדת או לחולים, דרך אירוח חיילים, עזרה לחבר בתיקון מחסן שהתעופף ברוח, השלמת מניינים, שמירה על היישוב ומילוי תפקידים בוועדות היישוב השונות ובפרויקטים הישוביים.

"רק בגלל הרוח"

מי שביקר בקידה התוודע לרוחות החזקות המנשבות כאן בכל עונות השנה. תושבי המקום למדו עם הזמן לעמוד איתן נוכח הרוחות, ואף לחבבן

מתוך השכול צומח חלום… 
בערב יום העצמאות תשס"ג (2003) נרצח גדעון ליכטרמן הי"ד מאחיה, על הדרך היורדת משבות רחל בואכה בקעת הירדן. לאחר הרצח, בלחץ גרעין המשפחות של קידה, הוחלט ב"אמנה" לעשות מעשה. ביא' סיוון תשס"ג עלה הגרעין לקרקע. שלוש משפחות ורווק אחד. הגרעין לא התיישב באתר קידה, אלא בסמיכות לאתר, כקילומטר דרומית לבסיס, ישוב שבחזונם יהווה נקודת מוצא להתפשטות צפונה אל כל המרחב השומם.

מייד לאחר העלייה לקרקע נעשה ניסיון לפנות את המבנים והתושבים. בג"ץ שהוגש על ידי "אמנה" והמועצה האזורית מטה בנימין מנע את הפינוי, מאחר שהוכח שהקרקע הוקצתה להתיישבות שנים רבות קודם לכן, ועל כן אין עילה לגירוש התושבים מהמקום.

וכך חלום הופך למציאות יום יום ובתפילה לעוד הרבה שנים של עשייה ברוכה והתקדמות.

משמעות השם קידה

האגדה מספרת שגנדי (רחבעם זאבי) הגיע לאזור גבעת האנטנה (מחנה קציף) באביב, בשיא פריחתו המרהיבה של צמח הקידה השעירה. מרבדי הפריחה הצהובה הרשימו אותו והוא החליט ששמה של גבעה נישאה זו יהיה "קידה". אך מהי אותה קידה, והאם יש לה קשר גם לאזורנו, הסמוך למשכן שילה?

קידה הייתה אחד ממיני הבשמים אשר שימשו כשמן משחת קודש למשיחת כלי המשכן.

בשדות הארץ מצויה הקידה השעירה, הניכרת בפריחה צהובה וצפופה שריחה הטוב נודף באביב זרעיה נובטים רק לאחר מספר שנים באדמה, אולם במקרה של שריפה, זרעיה הקשים נובטים מיד בסתיו הקריר, וגדלים מהר וכמעט ללא תחרות עם הזרעים השרופים האחרים. דבר זה מסביר את התפשטותה המהירה של הקידה השעירה דווקא במקומות מופרעים וקשים. הזרעים משתרשים במהירות רבה, וכבר בחורף הראשון מגיע עומקם ל- 80 ס"מ!

אנו נבקש להתברך ממשמעותו של כל אחד מהפירושים.

odot-siyomet