אתרים ומסלולים

שביל אליהו  אורך המסלול – 40 דקות
דרך נופית יפהפיה שמחברת את קידה למצפור "שער הגלעד".
המסלול יוצא מהכניסה לישוב קידה והוא משולט ומסומן לכל אורכו. את שביל אליהו פרצו תלמידי המכינה בצופית לזכר חברם אליהו אשרי הי"ד. המסלול מתחיל בנוף עוצר נשימה לעבר בקעת פצאל והרי גלעד, הוא עובר בינות לכרמים ציוריים ומטעי זיתים קסומים שניטעו על ידי תושבי היישוב, יורד לוואדי קטן, מיובליו העליונים של נחל פצאל ועולה למצפור שער הגלעד. במהלך המסלול שלטי הסבר העוקבים אחרי סיפורו המיוחד של האזור דרך נושאי החי והצומח והאירועים המרתקים שהתרחשו כאן. ממצפור שער הגלעד (ע"ע) נוכל לחזור עם הרכב לכיוון קידה.

מצפור שער הגלעד
תצפית ייחודית לעבר כל אתרי מזרח השומרון, הבקעה ועבר הירדן.
(על הנוף הנצפה ע"ע מצפור קידה)
התצפית נמצאת בגובה 780 מטר מעל פני הים והיא הנקודה המזרחית ביותר בגוש ההתיישבות המזרחי של שילה, כשלמרגלות הגבעה כבר עובר כביש אלון. מכאן ניתן להתחיל לרדת אל וואדי ראשש המתחיל להתחבר בקניונו המרשים, ממש למרגלותינו (ע"ע וואדי ראשש). אל המצפור ניתן להגיע מדרך עפר טובה (עביר לכל סוגי הרכב) היוצאת מהיישוב קידה ומגיעה עד לתצפית. במצפור ריכוז גבוה של "יסמין שיחני" שיח נדיר וריחני ששולט בגבעה בריכוזים גבוהים.

"בור המים"
כ- 400 מטר מדרום למצפור קידה, על הכיפה שמדרום מערב לו, נמצא בור מים יפה וגדול, האוגר בתוכו מי גשמים צלולים, שנשארים בו לאורך כל עונות השנה. במקום הותקן סולם ברזל היורד למטה וניתן לרדת ולרחוץ במים הקרים. מעל הבור סככת צל מאולתרת. מקום טוב עם נוף משגע, לרענן בו את ימי הקיץ החמים.
הגעה – רגלית בלבד, ממצפור קידה (האנטנה) 5 דקות או מהיישוב (15 דקות הליכה).

מצפור קידה 
אחת התצפיות המרשימות ביותר בשומרון, ונקודה אסטרטגית חשובה השולטת על מדבר שומרון, בקעת הירדן והרי גלעד. 
כיצד מגיעים?  פונים צפונה בצומת 'חוות ישוב הדעת' לכביש המוביל לקידה ואש קודש, עוברים את הפנייה ימינה לקידה וממשיכים ישר. לאחר כ-400 מטר תהיה פניה שמאלה לישוב אש קודש, אנו נמשיך ישר בכביש סלול שיוביל אותנו עד לגבעה גבוהה שבה אנטנה גבוהה ושרידי בסיס צבאי.
מהמצפור נגלה לעיננו נוף עוצר נשימה, נפילה אדירה של הרי השומרון מגובה 840 מטר עד ל-300 מטר של בקעת הירדן. כל זאת על פני 6 קילומטרים בלבד. מכאן ניתן לראות אתרים רבים בשדרת ההר המרכזית. בדרום נוכל לראות את הר מונטר שבמדבר יהודה, קובת א-נג'מה, הר גבוה ועגול מעל כוכב השחר, הר בעל חצור – ההר הגבוה בשומרון שגובהו 1016 מטר, ועמק שילה הרחב. בצפון נבחין ברכסי נחלת מנשה – הר עיבל, רכס הגדעונים, תל תפוח המקראית וג'בל עין עינה.
אולם, ייחודה של התצפית הוא בנוף הנראה מזרחה – החל באתרי מזרח השומרון– ואדיות עוג'ה ראשש אחמר ואזנניר, הסרטבה – הר מדברי גבוה, ממנו היו משיאין משואות בראשי חודשים, ובקעת הירדן על שלל קיבוציה ומושביה.
מכאן תצפית מרשימה על עבר הירדן המזרחי, מקום נחלתם של שבטי ראובן גד וחצי המנשה. בימים טובים ניתן לראות מכאן החל מים המלח ונחל ארנון בדרום, ועד הר החרמון המתנשא מעל לרמת הגולן, ובתווך – כל הרי הגלעד. זהו אחד המקומות היחידים בארץ שניתן לראות ממנו את כל נחלת אבותינו בגלעד, מנחל ארנון בדרום ועד החרמון בצפון, ככתוב "ראה הנה אנוכי נותן לפניך את כל ארץ האמורי מערוער אשר על שפת נחל ארנון עד הר שיאון הוא הר חרמון" (דברים, ב, ג) מכאן נוכל לראות אתרים חשובים רבים בעבר הירדן המזרחי – הר נבו, ערבות מואב, נחל יבוק, עמק סוכות, אזור מחניים ומצפה גלעד, יבש גלעד. כן נראה הרכס עליו העיר א-סלט, ומצפון ליבוק – רכס עג'לון וג'בל אם דרג', אשר יש המזהים בו את גרופינא ששימשה כאחת מתחנות השאת המשואות בראשי חודשים.
עקב חשיבותו האסטרטגית של המקום, בעבר היה כאן בסיס קשר של צה"ל, שננטש ביחד עם רבים מבסיסי צה"ל בשומרון. לאחר הנטישה, על מנת לא לאבד את המקום האסטרטגי, עלה לקרקע הישוב קידה, שעתיד לכלול בתוכו גם גבעה זו.

חרבת כולצון
חורבה יפה עם שרידים מימי בית שני, במזרח רכס אום סידר.
כיצד מגיעים – נחנה את הרכב במגדל המים בעדי עד, ומשם נרד רגלית בדרך עפר משובשת שתיקח אותנו דרום מזרחה, עד לחורבה.
בחורבה שרידים מימי בית שני ומרד בר כוכבא, הכוללים מערות קבורה, בורות מים רבים, מקווה טהרה ומערכות מסתור. ממצא של כלי אבן מהחורבה מעיד שבמקום ישבו יהודים שהקפידו מאוד על דיני טומאה וטהרה – שכן כלי אבן לא מקבלים טומאה.
החורבה יושבת במקום אסטרטגי השולט על דרך קדומה חשובה שעברה בסמוך לציר אלון של ימינו ואולי היתה חלק ממערך מצודות מימי בית שני שנמצאו במזרח השומרון.
בשנה האחרונה נעשתה פעילות הרס רצינית בחורבה, שסתמה את מערכות המסתור וחרשה את שטח החורבה. מעל החורבה בנ.ג. 840  ריכוז גדול ומרשים של אורן הסלע. זוהי קבוצת האורנים הטבעית המזרחית ביותר בארץ והיחידה שנמצאת מזרחה לקו פרשת המים הארצית. האורנים מגיעים לגובה של למעלה מ-10  מטר ויוצרים חורשה נאה המתאימה לפיקניק.

חרבת ברכת אל קצר
חורבה יפה וקסומה בין קידה לאש קודש.
כיצד מגיעים – נפנה שמאלה מהכביש המוביל מקידה לאש קודש, ולאחר כ-100 מטר נבחין בצד שמאל בשרידי החורבה. נחנה את הרכב ונלך 2 דקות לראש החורבה, במקום מטעי שקדים יפים, שרידי גת, ובור מים יפה, עם סולם רעוע שיורד לתחתיתו.

דרך נופית – מאחיה לקידה
מסלול בן חצי שעה בשביל עפר יפה. (ניתן באופניים). נצא ממגדל המים באחיה, מכאן יש תצפית 360 לעבר מרחבי נחלת אפרים. נלך לשכונת הקראוונים המזרחית של הישוב. מכאן יוצא שביל עפר טוב, שיוביל אותנו עד לכביש קידה – אש קודש. זהו מסלול של כקילומטר וחצי בנוף עוצר נשימה. מכביש קידה אש קודש ניתן להמשיך בדרך עפר למצפור שער הגלעד, או לסיים בקידה.

אתר פריחה – אירוס השומרון
אירוס השומרון הוא אירוס, גדול ומרשים, והוא נתגלה לראשונה באזור השומרון, על ידי טוביה קושניר, בוטנאי מבטיח, שנפל בשיירת הל"ה בדרכה לגוש עציון. האירוס דומה מאוד ל'אירוס ההדור' אך מעט קטן יותר, והוא גדל בקבוצות של 5-6 פרטים מתוך שושנת עלים אחת. בשומרון האירוס נמצא בתפוצה מקוטעת וגדל בעיקר באזור ספר המדבר. נוכל למצוא אותו בסמוך לצומת אלון, חרבת עלי'ה בעפרה, אלון מורה ועקרבה. בסמוך לקידה ריכוז מרשים של האירוס הנדיר.

כיצד מגיעים – נרד מצומת חוות ישוב הדעת לכיוון כביש אלון, בדרך מפותלת ויפה שנקראה ע"ש גדעון ליכטרמן הי"ד. כ-300 מטר לפני האנדרטה לזכרו של גדעון, משמאל לדרך (מצפון) נוכל להבחין בריכוז גדול של אירוס השומרון, במרחק 70 מטר מהכביש. האירוס פורח לתקופה קצרה, שבועיים לכל היותר, בסוף חודש מרץ. חשוב לדעת –  בשנים שחונות האירוס לא פורח.

ואדי ראשש
מהוואדיות היפים והגדולים של מזרח השומרון. יובליו העליונים מתחילים מהיישוב קידה, וכקילומטר לאחר שהוואדי חוצה את כביש אלון הוא הופך להיות ואדי מצוקי, קניוני ומרשים. הוואדי ממשים עוד כ-3 קילומטר עד מפגשו עם וואדי א-זנניר וואדי גדול שנשפך מצפון ובמפגש הוואדיות נובעים מעיינות פצאל – שיוצרים פלג מים זורם במשך כל השנה. במהלך הוואדי 2 נביעות קטנות אך יפות, עין דומא ועין ראשש.
ייתכן שבאחד ממצוקיו המרשימים של וואדי זה היה נזרק שעיר לעזאזל במשך התקופה בה עמד משכן שילה על מכונו. וואדי ראשש מסומן בסימון שבילים לכל אורכו,.
מסלול וואדי ראשש – נחנה את הרכב בבסיס מבוא שילה (דרך סלולה יוצא לבסיס מכביש אלון כקילומטר דרומה לצומת 'גדעון')
משם נרד בדרך עפר טובה (סימון ירוק) דרך העפר מתחילה בסמוך לחרבת ג'בעית ומגיעה כמעט עד עין ראשש, משם נמשיך בסימון האדום עד עיינות פצאל.